بر روی این دامنه اینترنتی

سیستم مدیریت محتوا

پارس

سی ام اس

نصب شده است که نرم افزاری قوی جهت

طراحی سایت

می باشد.

طراحی وب

با استفاده از

پرتال

(

پورتال

) پارس منجر به

طراحی وب سایت

شما می شود.

طراحی وب سایت

کپی رایت

پورتال

پارس

ورود اعضا
نام کاربری:
کلمه عبور:
 
فراموشی کلمه عبور
آمار بازدید
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خبر داد: شناسایی 7 خوشه تولید طلا و جواهر در کشور

   غلامرضا سلیمانی، عضو هئیت مدیره و معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اجرای برنامه توسعه خوشه ای کسب و کارهای کوچک در کشور گفت: 7 خوشه طلا در کشور شناسایی شده که در 4 خوشه برنامه توسعه خوشه ای اجرا شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان تهران، مراسم افتتاح مرکز جامع طراحی تخصصی طلا، جواهر و نقره با حضور سلیمانی، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شاهپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران و صالحی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای  برگزار شد.

در این مراسم معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به رسالت سازمان صنایع کوچک اظهار کرد: سازمان صنایع کوچ وارث حدود 3 میلیون کسب و کار است که بر اساس مزیت های نسبی شکل نگرفته است و  بر  همین اساس لازم است توسعه خوشه های کسب و کار در کشور را در دستور کار قرار دهیم.

غلامرضا سلیمانی گفت: در مدل توسعه خوشه ای که در صنایع دنیا هم مورد توجه است کل زنجیره ارزش را ملاحظه می کنیم و حلقه های مفقوده آن را شناسایی می کنیم. وی افزود: در ایران زنجیره تولید در اکثر کسب و کارها متوازن نیست و لازم است حوزه های خدمات و نرم افزاری در کسب و کارها تقویت شود.

سلیمانی گفت: یکی از دلایل اصلی بیکاری فارغ التحصیلات عدم توجه به ارائه خدمات حرفه ای متناسب با رشته های دانشگاهی است.

وی افزود: با توجه به نیاز به رفع این مشکلات در کشور برنامه توسعه خوشه ای شکل گرفته است و بر همین اساس 406 تجمع کسب و کار شناسایی که به دلایل مختلف در کنار هم قرار گرفته اند شناسایی شده است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: سازمان صنایع کوچک به کمک فعالان صنایع به عنوان تسهیل گر برنامه توسعه خوشه ای کسب و کارهای کوچک را ادامه می دهد.

سلیمانی ادامه دادک آنچه در این برنامه شکل می دهیم تدوین سند توسعه بر اساس بررسی های میدانی است.

وی با بیان اینکه کل حمایت دولت از توسعه شهرک های صنعتی کمتر از 7 درصد است گفت: سازمان صنایع کوچک یک سازمانه درآمد-هزینه ای است و  بر اساس رسالت خود شناسایی حلقه های مفقوده زنجیره ارزش افزوده کسب و کارهای کوچک را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در برنامه توسعه خوشه ای 122 خوشه شکل گرفته و 35 مرکز آموزش و طراحی در رشته صنعت های مختلف در استان های کشور ایجاد شده است.

سلیمانی طراحی و برندینگ را حلقه های مفقوده صنعت طلا و جواهر عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت سنجی که در حوزه طلا و جواهر انجام شده است، این صنعت در ایران ظرفیت صادرات سالانه 2 میلیارد دلاری را داراست.وی افزود: 7 خوشه طلا در کشور شناسایی کردیم که در 4 خوشه برنامه توسعه خوشه ای اجرا شده است.

سلیمانی در ادامه عوامل تحمیل شده از اقتصاد کلان را یکی از گلوگاه های سیاست گذاری در صنایع کوچک عنوان کرد و گفت: با نرخ سود تسهیلات فعلی رقابت در صنعت طلا و جواهر با توجه به ارزش افزوده پایین آن امکانپذیر نیست.

وی با تاکید بر لزوم نظارت اتحادیه طلا و جواهر بر کیفیت تولید محصولات اظهار کرد: اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر حفظ حقوق مصرف کننده و تولید کننده باید برای برندسازی و ارتقاء کیفیت تولیدات ضوابط مورد نیاز را تدوین کند. مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت شرکت شهرک های صنعتی در ایجاد زیرساخت های شهرک های صنعتی اظهار کرد: شرکت شهرک های صنعتی بر اساس رسالت خود و اسناد بالادستی به نوعی متولی اصلی توسعه کسب و کارهای کوچک در کشور است.

شاهپور قنبری با بیان اینکه در سال های اخیر ضرورت حمایت از صنایع کوچک در کشور احساس شده است اظهار کرد: شرایط خاص صنایع کوچک در مقابله با تنش های اقتصادی کشور باعث آسیب پذیری این بخش شده است و بر همین اساس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برای ارائه راهکاری به منظور حل مشکل آسیب پذیری این صنایع برنامه ریزی کرده است.

 مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران شبکه سازی را مهم ترین راهکار رفع آسیب پذیری صنایع کوچک دانست و گفت: برای ساماندهی صنایع کوچک به دنبال کنار هم قرار دادن کسب کارهای همگن با قابلیت توسعه خوشه ای هستیم.

وی افزود: این اقدام باعث اعتمادآفرینی، کاهش قیمت تمام شده و استفاده از تجربیات این صنعت است و سرمایه های اجتماعی را در صنایع کوچک ارتقاء می دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران با بیان اینکه در استان تهران 20 کسب و کار شناسایی شده است گفت: از این میان 9 مورد برای توسعه خوشه ای وارد فاز عملیاتی شده است گفت: یکی از بهترین خوشه های استان تهران در حوزه طلا و جواهر است.

قنبری فقدان مرکزی برای تنوع بخشی به تولیدات طلا و جواهرات را یکی از موانع تولید و صادرات طلا وجواهرات در کشور عنوان کرد و گفت:. با پیگیری هایی که صورت گرفت ساز و کار همکاری صنعت و دانشگاه فنی و حرفه ای با ایجاد مرکز طراحی تولید طلا و جوهر صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران  با اشاره به برنامه توسه خوشه ای کشور اظهار کرد: تعداد بنگاه های فعال کشور تا پیش از این طرح 3500 خوشه بوده است اما در پایان سال  95 به 4250 ذینفع رسیده است. قنبری گفت: در حال حاضر در خوشه طلا و جواهر 3 شبکه فعال عارضه یابی در این خوشه را پیگیری می کنند. وی افزود: اشتغالزایی این بخش قبل از شروع برنامه توسعه خوشه ای  20 هزار نفر بوده و اکنون به 22 هزار نفر رسیده است. قنبری ادامه داد: صادرات خوشه های طلا و جواهر نیز پس از اجرای برنامه ها از 350 میلیارد ریال به 500 میلیارد ریال رسیده است. وی در پایان اظهار امیدواری کرد ایجاد این مرکز باعث رشد ذینفعان خوشه های طلا و جواهر باشد.

در ادامه برنامه شفاهی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز گفت: ایران جزو 7 کشور برتر ساخت و تولید طلا و جواهر است اما متاسفانه تولید طلا در ایران به صنعت تبدیل نشده است.وی گفت: اشکال عمده صنعت طلا و جواهر در ایران این است که همواره از دولت توقع ایجاد تحول داشته است.

شفاهی گفت: کسب و کار طلا و جواهر در کشور حدود 4 ماه در حالت نیمه تعطیل است که تنها با یافتن بازارهای صادراتی می توانیم چرخه تولید را در این چهار ماه حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه حدود 3 الی 4 هزار نفر طراح طلا و جواهر در کشور وجود دارد اظهار کرد: ارتباط مناسبی میان طراحان و صنعت کشور شکل نگرفته است که امیدواریم با فعالیت مرکز جامع طراحی این ارتباط حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه این مرکز پلی است میان صنعت و دانشگاه اظهار کرد: در اتحادیه طلا و جواهر به دنبال مدیریت و ساماندهی بخش طراحی هستیم.

در ادامه مراسم معاون اداری مالی دانشگاه فنی حرفه ای نیز با اشاره به ظرفیت های این دانشگاه اظهار کرد: مهم ترین تفاوت دانشگاه فنی و حرفه ای در نوع آموزش و رسالت آن در تربیت نیروی کارآفرین است.

فیروز با بیان اینکه 70 درصد فعالیت دانشجویان دانشگاه فنی حرفه ای به صورت عملی و در محیط کار است اظهار کرد: فارغ التحصیلان این دانشگاه با بازار کار آشنا هستند.

وی با بیان اینکه هر چند سال یک بار سیستم خدمات رسانی به جامعه تغییر می کند اظهار کرد: با توجه به این تغییرات دانشگاه فنی حرفه ای مجوز ایجاد رشته های جدید با توجه به وضعیت کشور را داراست.

   1396/11/24

Rating: 0/10 ( 0 )
Share