بر روی این دامنه اینترنتی

سیستم مدیریت محتوا

پارس

سی ام اس

نصب شده است که نرم افزاری قوی جهت

طراحی سایت

می باشد.

طراحی وب

با استفاده از

پرتال

(

پورتال

) پارس منجر به

طراحی وب سایت

شما می شود.

طراحی وب سایت

کپی رایت

پورتال

پارس

ورود اعضا
نام کاربری:
کلمه عبور:
 
فراموشی کلمه عبور
آمار بازدید
نیازمند اصلاح رویکردها و سیاستهای سازمان محیط زیست هستیم

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با اشاره به چالش های زیست محیطی و آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرهای کشور، اصلاح رویکردها و سیاستهای سازمان محیط زیست را به منظور دستیابی به توسعه پایدار ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، محمد جواد بگی اشتغال جوانان، مشکلات زیست محیطی، آلودگی هوا و بحران آب را از ابرچالش های کشور در سالهای اخیر عنوان و تصریح کرد: آلودگی های کلانشهرهای کشور در روزها و سال های گذشته از یک سو ضرورت توجه ویژه و ساختاری به حفظ محیط زیست و ارتقای سطح کیفی فرآیندهای زیست محیطی در کشور و از سوی دیگر نا کارآمدی سیاست های زیست محیطی موجود را نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان تصریح کرد: بدون شک بخش های تولیدی و صنعتی کشور نیز به نوبه خود همانند سایر بخش ها در این چالش ها سهیم بوده که باید به درستی سهم هر بخش در ایجاد آلودگی و تخریب محیط مشخص شده و با مدیریت مطلوب و نظارت  مناسب، به حداقل کاهش یابد.

محمد جواد بگی با انتقاد از سیاستهای سازمان محیط زیست گفت: بدیهی است اینکه امروز مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا به مرحله بحرانی رسیده است به خوبی گویای این نکته خواهد بود که سیاست ها و رویکردهای گذشته این سازمان مطلوب نبوده و نیازمند بازنگری است.

بگی صنایع کوچک و متوسط و بخش های تولیدی استان و کشور را قربانی اصلی مشکلات آلودگی هوا عنوان کرد و گفت: متاسفانه این صنایع که مولد اشتغال و ارزش افزوده در کشور می باشند، مظلوم واقع شده و در گام نخست مقابله با ایجاد آلودگی قرار می گیرند و بخش هایی مانند ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده، خودوروها و موتورسیکلت های آلاینده در شهرها و کلانشهرها، صنایع بزرگ آلاینده، استفاده از گاز طبیعی در سیستم های گرمایشی شهری و عدم جایگزینی انرژی الکتریکی در این سیستم، عدم توسعه تولید انرژی های نو و نیروگاههای خورشیدی و بادی، عدم امکان استفاده از خودروهای برقی و ... عملا مورد کم توجهی قرار گرفته اند. وی با تاکید بر اینکه به منظور ایجاد توسعه پایدار در کشور باید ایجاد اشتغال و ارزش افزوده به همراه حفظ محیط زیست، توأمان مورد توجه قرار گیرد افزود: نمی توان به منظور ایجاد اشتغال، محیط زیست را نابود نمود یا اینکه جهت حفظ محیط زیست، اشتغالزایی در کشور را تعطیل کرد بلکه می توان با ارتقاء مسئولیت ها و توان فنی بخش های تولیدی و صنعتی به ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در کشور دست یافت.

محمد جواد بگی  افزود: متاسفانه تفکر نادرستی در دهه های گذشته در کشور شکل گرفته است که باید اصلاح شود. وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از جامعه و حتی جمعی از سیاستگذاران و مسوولان کشور بر این عقیده اند که آلایندگی زیست محیطی جزء جدایی ناپذیر توسعه صنعتی است و توسعه صنعت و حفظ محیط زیست و برخورداری از هوای سالم را در کنار هم غیر ممکن می دانند. به همین منظور تلاش شده است تا طبق قوانین صنایع بالطبع شهرکهای صنعتی را در حاشیه 50 کیلومتری شهرها مستقر نمایند که این بعد مسافت نیز سبب افزایش نیاز به تردد و در نتیجه افزایش آلایندگی هوا و محیط زیست خواهد شد. مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان تاکید کرد: با تجارب موفقی که در کشورهای توسعه یافته شاهد بودیم، ملاحظه شد که بسیاری از صنایع و حتی شهرکهای صنعتی این کشور با رعایت بسیار دقیق مسائل زیست محیطی و نظارت مناسب دولت بر آن، در بافت شهری مستقرند در حالی که این شهرها از با کیفیت ترین و سالم ترین هوا نیز برخوردارند.

محمد جواد بگی خروج صنایع از فضای شهری را سبب کاهش حساسیت سازمان های ناظر بر فعالیت های این صنایع عنوان کرد و گفت: از آنجا که اکثر سازمان های نظارت کننده بر فعالیت صنایع مانند سازمان حفظ محیط زیست در شهرها مستقر هستند، بعد مسافت سبب کاهش سطح نظارت بر صنایع شده است.

وی با انتقاد از سیاست موجود سازمان حفظ محیط زیست در قبال صنعت گفت: با جریمه نمودن واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی، آلودگی محیط زیست برطرف نمی شود و باید به این واحدها کمک نمود تا بتوانند آلایندگی را به حداقل برسانند.

 مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی اجرای سیستم های کاهش آلایندگی را برای صنایع بسیار پر هزینه دانست و تاکید کرد: با توجه به چالش های موجود در بخش های تولیدی و صنعتی کشور، باید حمایت ویژه ای از صنایع جهت ارتقای سطح فعالیت های زیست محیطی خود صورت گیرد. وی تغییر رویکرد سازمان محیط زیست ازدریافت جریمه از واحدهای آلاینده و اجازه هزینه کرد این مبالغ در رفع مشکلات آلایندگی واحدهای خود را نخستین گام حمایت از صنایع دانست.  محمد جواد بگی اظهار داشت: با دریافت جریمه از صنایعی که با چالش های مختلفی درگیرند، این صنایع از توان مالی اصلاح ساختار زیست محیطی خود برخوردار نبوده و چالش آلایندگی برخی از صنایع موجود همچنان باقی خواهد ماند؛ هر چند بدیهی است که تنها بخش کوچکی از بحران موجود آلودگی کلانشهرها مربوط به صنایع کوچک و متوسط بوده و سازمان محیط زیست باید حل ریشه ای بحران را در جای دیگری جستجو نماید.

محمد جواد بگی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان در سالهای اخیر با توجه ویژه به ارتقای سطح ایمنی و زیست محیطی واحدهای صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی استان به همراه توسعه تصفیه خانه های صنعتی و همچنین حمایت از توسعه صنایع دانش بنیان و نیروگاه های انرژی های نو و تجدید پذیر مانند نیروگاههای خورشیدی و بادی، گام های مناسبی در این راستای حفظ محیط زیست برداشته  و بدیهی است این رویکرد استمرار خواهد داشت.

 

   1396/11/17

Rating: 0/10 ( 0 )
Share