بر روی این دامنه اینترنتی

سیستم مدیریت محتوا

پارس

سی ام اس

نصب شده است که نرم افزاری قوی جهت

طراحی سایت

می باشد.

طراحی وب

با استفاده از

پرتال

(

پورتال

) پارس منجر به

طراحی وب سایت

شما می شود.

طراحی وب سایت

کپی رایت

پورتال

پارس

ورود اعضا
نام کاربری:
کلمه عبور:
 
فراموشی کلمه عبور
آمار بازدید
با امضای تفاهمنامه بین سازمان صنایع کوچک و ستاد توسعه زیست فناوری انجام می شود:حمایت از ریسک نفوذ ‌فناوری در صنایع کوچک

با برگزاری مراسمی تفاهمنامه همکاری میان سازمان صنایع کوچک و ستاد توسعه زیست‌فناوری با هدف معرفی اقتصاد دانش‌بنیان و توانمندی‌های زیست‌فناوری به فعالان حوزه صنایع کوچک و همکاری برای دانش‌بنیان کردن شرکت مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حوزه زیست‌فناوری به امضا رسید.

کمک به حل مشکلات موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و خوشه‌ها با استفاده از روش‌های زیست‌فناوری، کمک به فعال‌سازی حوزه غذایی شهرک‌های فناوری غذایی آذربایجان غربی و خراسان رضوی با بهره‌گیری از روش‌های زیست‌فناوری و معرفی لیست شرکت‌های مشاوره‌ای، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان به سازمان صنایع کوچک و تسهیل همکاری با آنها از دیگر اهداف امضای این تفاهمنامه بوده است.

براساس این تفاهمنامه، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران موظف شد تا نسبت به انتقال تجربیات و دانش موجود در سازمان صنایع کوچک برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع کوچک این حوزه، کمک به برگزاری دوره‌های آموزشی توسعه‌ای صنایع کوچک و متوسط زیست‌فناوری و تسهیل بهره‌مندی ستاد زیست‌فناوری از امکانات این سازمان، مرکز مبادله فناوری ایران و کره‌جنوبی و موارد مشابه اقدام کند.

ستاد زیست‌فناوری نیز موظف شد تا علاوه بر تقویت سیاست‌گذاری برای ایجاد و توسعه صنایع کوچک و متوسط زیست‌فناوری نسبت به انتشار و نفوذدهی فناوری‌های زیستی در خوشه‌های صنعتی مرتبط اقدام کند.

علاوه بر آن، ستاد توسعه زیست‌فناوری به برگزاری نشست‌های فناوری برای معرفی ظرفیت‌های توسعه زیست‌فناوری، استفاده از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و منابع مالی دو طرف در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، تشریک مساعی در جهت استقرار شرکت‌های زیست‌فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و همچنین کمک به فعال‌سازی شرکت‌های توسعه کسب و کار در حوزه زیست‌فناوری موظف شده است.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

علی یزدانی رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این آیین، ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را از ماموریت‌های این سازمان نام برد و گفت: به منظور نفوذ فناوری‌های حوزه زیستی به صنایع، تفاهمنامه پنج ساله‌ را با ستاد زیست‌فناوری به امضا رساندیم.

یزدانی با اشاره به اقدامات معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افزود: حوزه زیست‌فناوری حوزه‌ای ثروت‌آفرین و اشتغال‌زا است و این در حالی است که تاکنون توجه کمی به این حوزه شده است.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با انتقاد از رویکرد شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه توسعه فعالیت‌های خود، خاطرنشان کرد: تاکنون کمتر بنگاه‌ها و یا شرکت‌های دانش‌بنیانی به این سازمان برای ارائه خدمات مشاوره‌ای مراجعه کرده‌اند و این در حالی است که حوزه زیست‌فناوری ارتباط مستقیمی با سه وزارتخانه بهداشت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت دارد.

یزدانی با بیان اینکه با بررسی‌های انجام‌شده 389 خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده است، گفت: با بررسی‌های انجام شده از این تعداد 16 خوشه با حوزه زیست‌فناوری مرتبط هستند. از سوی دیگر توانستیم 114 نیاز فناورانه را در بنگاه‌های کوچک و متوسط شناسایی کنیم.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: تاکنون خوشه‌هایی چون بیوفناوری استان البرز، طیور در خراسان جنوبی، محصولات باغی در آذربایجان غربی و قزوین، گیاهان دارویی در آذربایجان غربی و کاشان، گل و گیاهان زینتی و خوراک و مکمل‌های دام و طیور در کشور ایجاد شده است.

یزدانی، ماموریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی دانست و یادآور شد: در حال حاضر حدود 957 شهرک و ناحیه صنعتی ایجاد شده است و در 778 شهرک، زمین به بنگاه‌های کوچک و متوسط واگذار شده است.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، ماموریت این سازمان را ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از بنگاه‌ها در جهت توسعه بازار دانست و تاکید کرد: علاوه بر آن در برخی از شهرک‌های صنعتی مراکز خدمات فناوری و کسب و کار ایجاد کردیم؛ ضمن آنکه مشاورانی برای ارائه مشاوره‌های موردنیاز به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر کرده‌ایم.

یزدانی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با ستاد توسعه زیست‌فناوری، گفت: این تفاهمنامه با هدف ثروت‌آفرینی بیشتر به امضا رسید و امیدواریم با امضای این تفاهمنامه، همکاری‌ها در جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌ها بیشتر شود.

به گفته وی، این تفاهمنامه به صورت 5 ساله به امضا رسیده و هدف آن نفوذ فناوری‌های تولیدشده در شرکت‌های دانش‌بنیان به بخش‌های صنعتی است.

پوشش ریسک محصولات زیست‌فناوری

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با تاکید بر اینکه در این ستاد با ایجاد صنعت حمایت از زیست‌فناوری اقدام به پوشش ریسک محصولات تولیدشده در این حوزه می‌شود، گفت: با امضای تفاهمنامه با سازمان صنایع، ما آمادگی داریم تا با پوشش ریسک، فناوری‌های تولیدشده را به بخش صنعت وارد کنیم.

قانعی افزود: این ستاد دو ماموریت کاهش قیمت تمام‌شده محصول و رقابت‌پذیری محصول در بازارهای بین‌المللی را دنبال می‌کند؛ چراکه در حال حاضر 16 هزار فارغ‌التحصیل در حوزه‌های زیست‌فناوری داریم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری ، رتبه ایران در منطقه در حوزه زیست‌فناوری را اول و در دنیا 14 ذکر کرد و ادامه داد: ولی ما هنوز مشتاق هستیم تا فناوری‌های زیستی وارد زندگی مردم شود، ضمن آنکه بتوانیم تکلیفی را که شورای عالی انقلاب فرهنگی به این ستاد واگذار کرده است، محقق کنیم.

به گفته قانعی، بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سند زیست‌فناوری مشخص شده است که ایران باید تا افق 1404 به سه درصد بازار زیست‌فناوری ایران دست یابد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با تاکید بر اینکه کسب سه درصد بازارهای زیست‌فناوری حدود 30 میلیارد دلار برآورد می‌شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بازار زیست‌فناوری کشور به بلوغ رسیده است؛ ولی هرچند که این حوزه مانند سایر حوزه‌ها گردش مالی مناسبی داشته است، ولی تاکنون نفوذ فناوری در صنعت را نداشته‌ایم که با امضای تفاهمنامه‌ای با سازمان صنایع کوچک این امر محقق خواهد شد.

قانعی با تاکید بر ضرورت حمایت از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه زیست‌فناوری، اظهار کرد: برای این منظور در این ستاد صندوق حمایت از توسعه زیست‌فناوری ایجاد شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری ادامه داد: در صورتی که شرکت‌های دانش‌بنیان محصولی در حوزه زیست‌فناوری تولید کنند که برای کشور و سلامت جامعه سودمند باشد، این صندوق ریسک محصولات این شرکت را پوشش می‌دهد تا بتواند این محصولات وارد بخش صنعت شود.

قانعی با تاکید بر اینکه این اقدام موجب نفوذ بیشتر فناوری در صنایع می‌شود، اضافه کرد: تاکنون با پوشش ریسک توسط این صندوق توانستیم مهارگرهای زیستی برای کاهش سم در مزارع، تولید نهال عاری از ویروس با عملکرد بالا و ارائه مدل تغذیه زیستی برای گیاهان را به تولید صنعتی برسانیم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با تاکید بر اینکه این ستاد آمادگی دارد تا حمایت از محصولات حوزه زیستی را با پوشش ریسک ادامه دهد، یادآور شد: شرکت‌های فعال در این حوزه در بخش‌های مختلف زیست‌فناوری وارد شده‌اند و توانمندی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند و ما آماده‌ایم که خدماتی را به هر صنعتی از هر خوشه‌ای که آمادگی جذب فناوری با ریسک‌پذیری از سوی ستاد داشته باشد، ارائه می‌دهیم.

قانعی، تولید ثروت از حوزه‌های زیستی را از ماموریت‌های این ستاد نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن ما در جهت به حداقل رساندن مخاطرات زیست‌محیطی و تولید محصولات رقابتی اقدام کرده‌ایم و برای هر کدام از این ماموریت‌ها راهکارهایی را نیز ارائه کرده‌ایم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با سازمان صنایع با تاکید بر اینکه این تفاهمنامه یک تفاهمنامه تشریفاتی نیست، گفت: با مدلی که امروز در این مراسم ارائه شده است، ما آمادگی داریم تا با بخش‌های صنعت وارد همکاری شویم.

 

 

   1395/12/7

Rating: 0/10 ( 0 )
Share